Budzisz się, czując ciepło bijące od materiałowej ściany namiotu. Chwytasz za suwak, odsłaniając płachtę ochronną, a Twoim oczom ukazuje się majestatyczny widok odległych równin spowitych ciepłym, pomarańczowym słońcem. U twoich stóp rozciąga się cały świat. Jeśli jesteś w stanie wyobrazić sobie taki scenariusz, to znaczy, że masz w sobie duszę górskiego wędrowcy. Czas wybrać dla Ciebie buty, którymi będziesz mógł przemierzać szlaki polskich Bieszczad i francuskich Pirenei.

Czym kierować się przy wyborze obuwia górskiego? Oczywiście wytrzymałością. Kamieniste ścieżki wystawiają buty na prawdziwą próbę. Jakakolwiek próba pójścia na łatwiznę i wybrania materiału niskiej jakości skończy się rozerwaniem skóry lub odklejeniem podeszwy. Jeśli chcesz kupić buty górskie na więcej niż jeden wypad, zwróć uwagę na poniższe rzeczy:

  • Grubość podeszwy,
  • Rozciągliwość materiału,
  • Materiał wodoodporny,
  • Wysokość butów,
  • Rodzaj wiązania.

blog3Zacznijmy od podeszwy. Najważniejsza jest jej grubość i sztywność. Zbyt cienka warstwa sprawi, że będziemy boleśnie odczuwać marsz po nierównej drodze pełnej ostrych kamieni. Sztywna guma zapewni ochronę dla naszych stóp przed nieregularnymi krawędziami skał i korzeni.

Dlaczego powinieneś wybrać buty górskie wykonane z elastycznego materiału? Ponieważ nie chcesz dojść do schroniska z odciskami na piętach i krwawiącymi palcami u stóp. Podczas marszu po wzniesieniach na Twoje stopy działają różne siły, przesuwając je na przednią lub tylną część buta. Rozciągliwy materiał pozwoli uniknąć bolesnych obdarć i zapewni komfortowy chód.

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna. To, że teraz świeci słońce, wcale nie oznacza, że w ciągu dziesięciu minut nie zacznie padać deszcz. Wodoodporne obuwie górskie to podstawa. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których górna część buta łączy się z podeszwą. Producenci jakościowego obuwia trekkingowego umieszczają tam dodatkowy materiał, który zapobiega przepuszczaniu wody.

Maszerowanie po stromych zboczach nie jest łatwe. Nawet doświadczeni wędrowcy mogą skręcić sobie kostkę, jeśli nie mają dobrego wyposażenia. Jeśli dopiero zaczynasz swoją górską przygodę, tym bardziej powinieneś dopilnować, by buty sięgały powyżej kostki, zapewniając sztywność nogi podczas schodzenia.

Wreszcie dopełnieniem idealnych butów górskich są wiązania. Grube, odporne na przetarcia sznurówki to jedna sprawa. Druga to metalowe oczka, przez które się je przekłada. Muszą być zamocowane na ultra silnym kleju, by buty nie rozwiązywały się w najmniej odpowiednim momencie.

Trzymając się tych pięciu wskazówek na pewno wybierzesz obuwie górskie, które pomoże Ci zrealizować najśmielsze plany turystyczne. Pamiętaj tylko, że buty są jedynie wspomagaczem Twojego bezpieczeństwa. Przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek i ruszaj na szlak z głową. Góry są piękne, ale potrafią też być niebezpieczne.